Optimizacija poslovnih procesa
Unaprjeđenje procesa u zdravstvenim ustanovama
Bez ikakve dvojbe, zdravstvene ustanove su jedne od najsloženijih organizacija koje uopće postoje, a upravljanje njima može biti iznimno zahtjevan zadatak. Pored toga, stalno rastući zahtjevi vlasnika, pacijenata, zaposlenika, dobavljača i drugih dionika dodatno pojačavaju pritisak na menadžment tih ustanova, koji stoga treba stalno preispitivati i poboljšavati različite poslovne procese unutar svojih organizacija, u kontinuiranom pokušaju da poboljša kvalitetu i rezultate.
Zbog toga Vam možemo ponuditi našu stručnu Analizu i preporuke za optimizaciju (svih/nekih) poslovnih procesa u zdravstvenoj ustanovi, koja može značajno povećati sposobnost Vaše ustanove da podigne kvalitetu pruženih usluga, uz postizanje financijske održivosti. Pritom smo posebno iskusni u poboljšanju određenih specifičnih ključnih poslovnih područja koja bi vaša zdravstvena ustanova možda trebala poboljšati. U tom smislu možemo Vam ponuditi i još detaljnije usluge pripreme / uvođenja / (re)organizacije / unaprjeđenja:
- upravljanja troškovima;
- internog izvještavanja;
- planiranja i budžetiranja;
- upravljanja novčanim tokovima;
- ključnih pokazatelja uspješnosti;
- upravljanja ljudskim resursima;
- javne nabave;
- upravljanja rizicima;
- ugovaranja s fondovima zdravstvenog osiguranja (npr. HZZO);
- zdravstvenog turizma.
Većina ovih područja posebno je ključna za učinkovito upravljanje zdravstvenim ustanovama, naročito ako nastojite u potpunosti kontrolirati situaciju u svojoj organizaciji i želite uvijek donositi najučinkovitije odluke.
Koje god da su Vaše potrebe, mi smo ovdje da vam pomognemo i podijelimo svoje znanje i iskustvo, stoga nas slobodno kontaktirajte i saznajte više o tome kako možemo pomoći u poboljšanju procesa u Vašoj ustanovi!
Kontroling u zdravstvenim ustanovama
Još jedna poslovna funkcija od osobitog značaja za zdravstvene ustanove, a u kojoj do posebnog izražaja dolazi naše znanje i iskustvo je kontroling.
Kontroling se, i kao znanstvena disciplina i kao organizacijska funkcija, već desetljećima etablirao kao neizostavna podrška menadžmentu bilo koje organizacije pri točnom i pravodobnom otkrivanju mogućih problema, a zatim i pronalaženju adekvatnih rješenja za njih. Ukratko - kao navigator. Zdravstvene ustanove su jedan od najsloženijih poslovnih sustava koji postoje i upravljanje njima zahtijeva vrlo visoku razinu znanja, iskustva i kompetencija. Stoga je uvođenje kontrolinga naročito korisno u zdravstvenim ustanovama, jer je njegova glavna svrha menadžmentu dati što precizniju cjelokupnu sliku, posebice tako složenih sustava, te na taj način pomoći u lakšem donošenju odluka i bržem postizanju ciljeva.
U načelu, funkciju kontrolinga je najbolje uvesti kroz zasebnu (po mogućnosti stožernu) organizacijsku jedinicu, ali je moguće i "samo" osmišljavanjem, organiziranjem i implementacijom novih poslovnih procesa unutar postojeće organizacijske strukture (a što ujedno može poslužiti kao prvi korak ka kasnijem "potpunom" uvođenju kontrolinga kao zasebne organizacijske jedinice). Dakle, uz odgovarajuću razinu znanja, iskustva i truda, uvođenje kontrolinga ne zahtijeva ni velika financijska sredstva niti dugotrajnu pravnu proceduru. Najvažnije je (prvo) postaviti glavne ciljeve uvođenja kontrolinga, te definirati glavna područja poslovanja kroz koja bi se kontroling mogao najučinkovitije implementirati, a time i menadžmentu zdravstvene ustanove donijeti najbrže rezultate.
Općenito, temeljni ciljevi uvođenja kontrolinga u zdravstvenu ustanovu trebali bi biti:
- Financijska održivost poslovanja;
- Učinkovitija organizacija rada i kvalitetnije upravljanje ljudskim potencijalima;
- Unaprjeđenje kvalitete pruženih zdravstvenih usluga;
- Učinkovitije upravljanje rizicima poslovanja;
- Unaprjeđenje sustava internog izvještavanja.
Kvalitetno uspostavljena i organizirana funkcija kontrolinga u zdravstvenoj ustanovi može vrlo brzo imati pozitivne učinke, prvenstveno na:
- Povećanje prihoda poslovanja;
- Smanjenje operativnih troškova poslovanja;
- Utvrđivanje stvarnih troškova pruženih zdravstvenih usluga, radi praćenja njihove učinkovitosti i isplativosti;
- Učinkovitije upravljanje kratkotrajnom imovinom (prvenstveno zalihama i potraživanjima);
- Učinkovitije upravljanje dugotrajnom imovinom (prvenstveno zgradama i opremom);
- Praćenje učinkovitosti rada po različitim organizacijskim razinama (djelatnostima; odjelima; zaposlenicima);
- Uvođenje sustava ocjenjivanja i nagrađivanja zaposlenika (na temelju redovito praćenih pokazatelja);
- Povećanje "obrtaja" pacijenata (povećanje iskorištenosti kapaciteta).
Stoga, ako želite da vaša ustanova ima učinkovit sustav koji će kontinuirano pratiti i unaprjeđivati sva ova (i druga) područja poslovanja, možemo Vam pomoći našom uslugom Pripreme za uvođenje kontrolinga u zdravstvene ustanove.
A osim uvođenja, nudimo i našu Uslugu vanjskog kontrolinga za pružatelje zdravstvenih usluga, koja je posebno pogodna za manje pružatelje zdravstvenih usluga (od individualnih liječnika obiteljske medicine do poliklinika), kao i za sve koji žele početi s kontrolingom kao vanjskom uslugom. Putem ove usluge možete dobiti sve pogodnosti kontrolinga, prilagođene Vašim potrebama, za nisku mjesečnu pretplatu koja ovisi o stvarnoj veličini Vašeg poslovanja.
U svakom slučaju, tu smo da podijelimo svoje znanje i iskustvo, stoga nas slobodno kontaktirajte i saznajte više o tome kako Vam možemo pomoći!
Priprema za implementaciju ili nadogradnju informatičkih rješenja u zdravstvenim ustanovama
Upravljanje bilo kojom organizacijom praktički je nezamislivo bez kvalitetnih, dobro prilagođenih i fleksibilnih informatičkih rješenja, posebice u kompleksnim organizacijama s ogromnom količinom podataka, poput zdravstvenih ustanova. Naravno, pomoglo bi i da ta rješenja budu što jeftinija, zar ne? Pa, možda... Stvar je u tome da, kada je riječ o tako važnim investicijama kao što su informatička rješenja (software/programi), bez obzira na njihovu početnu cijenu, uvijek su najskuplja ona za koja se ispostavi da su slabo prilagođena stvarnim potrebama organizacije, jer to može imati ogroman negativan utjecaj na svakodnevni rad. Najčešći uzrok tome je nepravilna priprema za implementaciju novog softvera, što u konačnici uzrokuje nezadovoljstvo njegovih stvarnih svakodnevnih korisnika. Kako dolazi do toga? Nepoznavanjem i/ili nepotpunim prenošenjem Vaših stvarnih potreba ili zato što dobavljač informatičkih rješenja nije u potpunosti razumio te potrebe i/ili implementacijom softvera temeljem pogrešnih pretpostavki.
Dakle, ako trebate zamijeniti, ažurirati ili implementirati potpuno novo IT rješenje u svojoj ustanovi, da li ste spremni za to? Poznajete li stvarne potrebe svoje organizacije i da li ste spremni jasno i precizno ih objasniti? Jeste li sigurni da ne postoje praznine koje bi se kasnije mogle pokazati vrlo skupima?
Ukoliko želite da IT stručnjaci u potpunosti razumiju stvarne potrebe Vaše ustanove, kako bi mogli neometano i učinkovito implementirati Vaše novo IT rješenje, možemo Vam pomoći našom uslugom Pripreme za implementaciju ili nadogradnju informatičkih rješenja u zdravstvenim ustanovama. Ovisno o Vašoj konkretnoj situaciji i potrebama, uobičajeno se sastoji od (nekih ili svih) ovih segmenata:
- Procjena trenutnih informatičkih rješenja
- Pregled organizacijske strukture i poslovnih procesa (koji će biti izravno uključeni tj. na koje će utjecati IT rješenje)
- Procjena stvarnih potreba i mogućnosti
- Analiza troškova i koristi
- Opis (uključenih/zahvaćenih) poslovnih procesa, kao podloge za razvoj softvera
- Procjena utjecaja na ostale poslovne procese (osobito upravljanje i izvještavanje) i potrebnih prilagodbi
- Prijedlog osnovnog plana za novo/nadograđeno IT rješenje
- Priprema podloge za nabavu informatičkog rješenja
Kako biste bili sigurni da ćete imati najbolje moguće informatičko rješenje, u potpunosti prilagođeno stvarnim potrebama Vaše organizacije, slobodno nas kontaktirajte i saznajte više o tome kako Vam možemo pomoći da postignete upravo to!